Podmienky pre cestovanie vlakom zadarmo

Upozornenie: táto webová stránka nepatrí Železničnej spoločnosti Slovensko a teda informácie uvedené v tomto článku sú podávané bez záruky.

Pre získanie možnosti cestovať vlakmi na Slovensku zadarmo sa musí záujemca registrovať na železničnej stanici v pokladnici Železničnej spoločnosti Slovensko (ZSSK) a po vyplnení žiadanky (PDF žiadanka na vytlačenie) tak získať preukaz preukazujúci oprávnenie cestovať zadarmo. K registrácii je potrebné predložiť určité doklady, podľa typu záujemcu. V nasledujúcej tabuľke sú uvedené bližšie informácie o jednotlivých typoch vydaných preukazov a podmienkach na ich získanie:

Typ cestujúceho Doklady potrebné k registrácii Typ vydaného preukazu Preukázanie sa pri kontrole vo vlaku
Dieťa do 6 rokov Nie sú potrebné žiadne doklady ani žiadna registrácia, dieťa cestuje vždy zadarmo, bez kontroly cestovného lístka vlakovým personálom vo vlaku. Preukaz nie je potrebný. Nie je potrebné sa preukazovať žiadnym preukazom ani cestovným lístkom.
Dieťa od 6 do 15 rokov Pre získanie preukazu pre dieťa do 15 rokov je potrebné preložiť cestovný pas alebo rodný list dieťaťa a aspoň jeden preukaz totožnosti jeho zákonného zástupcu (rodiča). Okrem toho je potrebné dodať aj fotografiu na preukaz. Preukaz pre dieťa do 15 rokov Pri kontrole vo vlaku dieťa predloží cestovný lístok na bezplatnú prepravu (s nulovou hodnotou) a vydaný preukaz pre dieťa do 15 rokov.
Študenti do 26 rokov bez bezkontaktnej čipovej karty Študenti stredných a vysokých škôl, ktorí nemajú školou vydanú žiadnu bezkontaktnú čipovú kartu (napr. ISIC), potrebujú k registrácii dodať aspoň jeden preukaz totožnosti, fotografiu a školou potvrdenú žiadanku potvrdzujúcu štúdium na danej škole. Preukaz pre študenta Pri kontrole vlakovým personálom študent predloží cestovný lístok na bezplatnú prepravu a vydaný preukaz s fotografiou.
Študenti do 26 rokov s bezkontaktnou čipovou kartou Študenti stredných a vysokých škôl, ktorí majú školou vydanú bezkontaktnú čipovú kartu (napr. ISIC) potrebujú pri registrácii predložiť túto kartu a aspoň jeden preukaz totožnosti. Preukaz zákazníka Pri vlakovej kontrole predloží takýto študent cestovný lístok na bezplatnú prepravu a bezkontaktnú čipovú kartu (ISIC).
Poberateľ dôchodku vo veku DO 62 rokov Poberatelia dôchodku do 62 rokov veku (poberajúci predčasný, invalidný, vdovský, sirotský alebo sociálny dôchodok) predložia pri registrácii preukaz totožnosti, fotografiu a potvrdenie o výplate dôchodku zo Sociálnej poisťovne nie staršie ako 30 dní. Toto potvrdenie bezplatne na požiadanie vydáva Sociálna poisťovňa vo svojich pobočkách alebo po vyžiadaní aj telefonicky. Preukaz pre poberateľa dôchodku do 62 rokov Cestujúci dôchodca do 62 rokov predloží cestovný lístok na bezplatnú prepravu a vydaný preukaz pre poberateľa dôchodku.
Starobný dôchodca vo veku nad 62 rokov Dôchodca vo veku nad 62 rokov nepotrebuje žiadne špeciálne doklady, stačí mu občiansky preukaz alebo iný doklad s uvedeným dátumom narodenia a fotografiou. K tomu je treba priložiť fotografiu s rozmermi 2 x 3 cm. Preukaz zákazníka Cestujúci dôchodca nad 62 rokov predloží pri vlakovej kontrole cestovný lístok na bezplatnú prepravu (s nulovou hodnotou) a preukaz totožnosti, napr. občiansky preukaz.

Po vyplnení žiadanky a predložení príslušných dokladov si žiadateľ bude môcť vydaný preukaz prevziať na danej železničnej stanici po 3 dňoch od podania žiadosti. V prípade, že je železničná stanica vybavená systémom KVC (komplexné vybavenie cestujúcich), bude žiadateľovi vydaný príslušný preukaz ihneď. Pozrite si aj vzory preukazov vydávaných pre potreby bezplatného cestovania vlakmi.

Podľa prepravného poriadku platného od 17. novembra do 31. marca 2015 platí v tomto období prechodné obdobie, počas ktorého môžu záujemcovia o cestovanie zadarmo získať cestovné lístky na bezplatnú prepravu aj bez registrácie a získania špeciálneho preukazu. Železnice tak chcú zamedziť návalom registrujúcich sa záujemcov na začiatku platnosti možnosti cestovať vlakom zdarma (17. november 2014)

253 názorov k “Podmienky pre cestovanie vlakom zadarmo”

 1. Dobry den, moja dcera dovrsila 15 vyprsal jej preukaz na vlak, ale je len 9.-cka a na strednu skolu este musi pockat. Nema narok na bezplatne cestovne, lebo zakon zabudli zmenit potom co zaviedli 9.rocnik? Ako vybavit jej preukaz, ked na strednu skolu este len prihlasku odovzdavame? Dakujem

 2. dobrý den, chcela by som sa spýtat: manžel bude mat v juli 62 rokov, do dochodku odchadza v oktobri. ma narok na bezplatné cestovanie už od jula alebo až od oktobra. dakujem

  1. Myslím, že by mal mať nárok, podľa informácií na webe železnične spoločnosti je uvedené:

   „Cestujúcim vo veku od 62 rokov na registráciu a získanie PREUKAZU PRE ZÁKAZNÍKA stačí, ak v pokladnici predložia občiansky preukaz a fotografiu s rozmermi 2×3 cm“

   Nie je tam teda uvedené žiadna podmienka, či musí doložiť potvrdenie zo sociálnej poisťovne o poberaní dôchodku, takže nemal by byť problém.

 3. Dobrý den, chcela by som sa opýtat moja skola nevydava isic a som studentkou pomaturtneho studia na strednej skole mam narok aj ja na vlaky zdarma ?

  1. Zrejme áno, no musíte si na žel. stanici vybaviť preukaz na bezplatné cestovanie, budete potrebovať potvrdenie o návšteve školy.

 4. Dobri
  Mám 14 rokov potrebujem si vibaviť preukasku. Ale potrebujem ju v utorok . Ale za 2mesiace idem mať 15 potrebujem novú si urobiť??

 5. Dobrý, ja sa chcem spýtať že keď som stratil túto bezplatnú kartu na vlak musím zas príst zo všetkým (preukaz, potrvdenie školy..) alebo oni to majú uložené a stačí prísť s fotkou?

 6. Dobry den, mam 70 rokov a nezijem na Slovensku a ani nie v Europe. Mozem si aj ja vybavit bezplatne cestovanie? Dakujem za odpoved.

 7. Nestihol som „kupiť“ bezplatny“ listok v pokladni.Musim platiť vo vlaku priražku k tomu to lixtku????

 8. Dobrý deň,
  mám 72 rokov a bývám v Čechách. Chcel by som vedieť či möžem požiadať o vystavenie preukážky na vlak pre jazdu zadarmo v Brodskom, pokial áno möžem už aj v Brodskom nastúpiť na osobný vlak do Bratislavy?
  Pokial to nie je možné, möžete mi povedať, kde mi preukážku vystavia a kde möžem na vlak nastupovať.
  Ďakujem za odpoveď.

  1. Áno, myslím, že aj tam sa dá vybaviť preukaz, avšak nakoľko ide o malú stanicu, zrejme ho nedostanete hneď, iba oň požiadate a prevziať si ho budete môcť napr. o 3 dni. Následne, keď preukaz budete mať, môžete si „kúpiť“ bezplatný lístok a cestovať už aj osobákom z Brodského do Bratislavy.

 9. Dobrý deň, študujem v Prahe a niesom si istá čo mám vyplniť do kolonky „základná trať zo stanice do miesta školy“- teda trasu. mám vybavenú študentskú kartu na ČR dráhy po slovenské hranice, ale neviem či som oprávnená cestovať aj na SR zadarmo, keď bývam v ČR, teda nedochádzam každý deň vlakom na SR.

  1. Myslím, že v tomto prípade by nemalo byť potrebné uvádzať základnú trať, to je skôr pre študentov, ktorý každodenne cestujú vlakom do školy. Vo vašom prípade to tak nie je, každopádne na cestovanie SK vlakmi máte nárok kamkoľvek, teda na celej železničnej sieti v rámci SR (u dopravcov ZSSK a Regiojet (BA – Komárno))

 10. Dobry den. Studujem na univerzite v Anglicku, mam ISIC na ktorom je meno mojej univerzity, ked som si bola vybavovat karticku na vlaky zadarmo, povedali mi, ze to nejde. Je to mozne, ze to naozaj nejde, aj napriek tomu, ze ISIC je medzinarodny a tym cinom by to fungovat malo?
  Dakujem.

  1. ISIC žiaľ nestačí, treba aj potvrdenie o návšteve školy (úradne preložené) a myslím, že aj potvrdenie z ministerstva školstva, že váš študijný odbor má ekvivalent na slovenských vysokých školách.

 11. Dobrý deň ja sa chcem spýtať moja dcéra bude mať v apríli 15 rokov a bude jej končiť karta bezplatna na vlak čo má teraz iba do 15tich.Dá sa vybaviť druhá aby ju mala od 15tich rokov? Treba aj potvrdenie zo školy? Do kolkých rokov bude slúžiť tá karta od 15tich? :)Dakujem dopredu za odpoved

  1. Áno, dá sa vybaviť, treba potvrdenie o návšteve školy. Čo sa týka platnosti, tak neviem, zrejme len do konca základnej školy (a po nástupe na strednú si bude musieť vybaviť novú, prípadne predlžiť platnosť tejto)

 12. Dobrý deň,
  syn práve dovŕšil 15 rokov a je žiakom ZŠ v mieste bydliska, čiže necestuje vlakom do školy. Môže mať aj on preukaz na bezlatnú prepravu vlakom?
  Ďakujem

  1. Áno, stačí mu vybaviť preukaz na bezplatné cestovanie, teda prísť na železničnú stanicu s fotografiou, jeho občianskym preukazom a potvrdením o návšteve školy.

 13. Dobrý deň
  Chcela by som sa spýtať že keď budem mať v apríli 26 a do konca júna som študent či budem mať dovtedy nárok na bezplatnú prepravu a ak nie či sa dá vybaviť nejaká zlavova karta. Ďakujem

  1. Nie, bezplatné vlaky sú len pre študentov do 26 rokov. Taktiež aj zľavová karta Euro26 (zľava 40% na lístky na vlak) je iba do 26 rokov.

  1. Áno, český dôchodca má nárok na bezplatné vlaky na Slovensku. No neviem, či sa dá preukaz na bezplatné cestovanie vybaviť aj v ČR, no na Slovensku stačí prísť na železničnú stanicu s občianskym preukazom, potvrdením o poberaní dôchodku od českej sociálnej poisťovne (asi len v prípade, že ešte nie je klasický starobný dôchodca, ale napr. predčasný), fotografiou 2x3cm a vyplnenou žiadankou o vydanie preukazu. (žiadanku nájdete tu)

 14. Dobrý deň mám 73 rokov chcem si vybaviť cestovanie vlakom zadarmo hlavne na trase Leopoldov Bratislava z dôvodu zdravotných prehliadok, aké doklady potrebujem a akú fotografiu-veľkosť je treba priniesť ďakujem.

 15. Mám 58 rokov som na výsluhovom dôchodku mám nárok na bezplatné cestovanie. Podľa vyjadrenia pracovníčky ŽSR . kto je na výsluhovom dôchodku nemá nárok. Potom tento zákon je v rozpore s ústavou . Dôchodca, ktorý išiel do dôchodku na základe pracovnej kategorizácii napr. v 55,56,57,58 má nárok na bezplatné cestovanie a výsluhový dôchodca, ktorý má 58 rokov nemá nárok!!!
  Čl. 12
  (1) Ľudia sú slobodní a rovní v dôstojnosti i v právach. Zákla
  d
  né práva a slobody sú
  neodňateľné, ne
  scudziteľné, nepremlčateľné a nezrušiteľné.
  (2) Základné práva a slobody sa zaručujú na území Slovenskej republiky všetkým bez
  ohľadu na pohlavie, rasu, farbu pleti, jazyk, vieru a náboženstvo, politické, či iné zmýšľanie,
  národný alebo sociálny pôvod, prí
  slušnosť k národnosti alebo etnickej skupine, maj
  e
  tok, rod
  alebo né postavenie. Nikoho nemožno z týchto dôvodov poškodzovať, zvýhodňovať alebo
  znevýhodňovať.

 16. Dobrý deň , mám otázočlu , priatel má preukaz ZŤP a chceli by sme ísť vlakom na výlet , ale ešte sme takto nešli . Chcem Vás požiadať o radu . Kde si máme vybaviť niaku preukážku na cestovanie , čo to stojí a či treba niake špeciálne tlačivo , lebo na internete som našla len tlačivá pre dôchodcov a študentov .
  Ďakuje za odpoveď

 17. Dobry den,
  moj syn stratil Isic kartu a momentalne sa nova neda v skole vybavit.
  Ma preukaz na bezplatnu prepravu. Je nevyhnutne, aby predlozil aj Isic?
  Dakujem, Budinska

 18. Dobrý deň, mám ID čiže cestujem vlakom, mám však aj preukaz zťp so sprievodom, ako to je s jeho platením keď pôjde so mnou? Neviem sa to dočítať. ďakujem

  1. Ak budete cestovať na preukaz ZŤP, sprievodca má myslím buď 50% zľavu alebo úplne zadarmo, nie som si istý… ale ak budete cestovať ako bezplatný cestujúci, sprievodca nemá nárok na žiadnu zľavu a teda si musí kúpiť riadny lístok… čiže je to na vás, kedy sa vám to spolu so sprievodcom viac oplatí… 🙂

   1. Aj ja som držiteľom ztp karty so sprievodcom a je to tak že ja mám kartu na bezplatnú prepravu vlakom, teda si kúpim bezplatný listok a sprievodca si nekupuje nič vo vlaku sa preukážem svojim listkom a preukazom ztp so sprievodcom ten cestuje so mnou bezplatne.

 19. Stratila som kartu na bezplatnú prepravu vlakom. Viem , že sa dá vybaviť nová , ale je potrebné tlačivo od školy ,keďže mám 15 rokov . No , momentálne je budova školy uzavretá na 3 týždne a ja by som rada cestovala aj počas týchto týždňov. Prosím Vás , dá sa vybaviť táto karta bez tlačiva aj počas týchto nabližších dní ? A druhá otázka znie : Nie je možné , že by mali odložené tlačivo z mojej školy dakde , keď už som si kartu raz vybavovala ?

 20. Dobrý den, mám 17.r syna v striedavej starostlivosti, to znamená, že dva týždne býva u matky v Košiciach,kde má chlapec trvalé bydlisko a taktiež študuje na priemyslovke a dva týždne z mesiaca je u mňa v Rožňave, odkiaľ dochádza denne vlakom do Košíc do školy a späť do Rožňavy U mňa nemá ani prechodné bydlisko. S bývalou ex manželkou máme spísanú mimosúdnu dohodu o striedavej starostlivosti, overenú na matrike. Má ako študent nárok na túto bezplatnú prepravu vlakom? Za akých podmienok? Ďakujem za odpoveď.

  1. Samozrejme, na bezplatnú prepravu vlakom má nárok rovnako ako všetci ostatní. Neviem však, či aj na mesačník z Rožňavy do Košíc, keďže ten by mal byť z miesta bydliska do školy.. každopádne, na jednorázové bezplatné lístky nárok má, len si musí vybaviť preukaz na bezplatné cestovanie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *