Bezplatné cestovanie s mesačným lístkom možné už iba vo vlakoch kategórie Os a REX

Od 1. júla 2016 nastala zmena v platnosti mesačných bezplatných lístkov (tzv. mesačníkov) pre študentov. Kým doteraz mohli študenti s bezplatným mesačníkom cestovať akýmkoľvek vlakom akejkoľvek kategórie, po novom dochádza k obmedzeniu na konkrétne druhy vlakov.

Mesačníkom už len osobným vlakom a regionálnym expresom

Mesačník je od 1. júla možné použiť už len v regionálnych vlakoch kategórie Os (osobný vlak) a REX (regionálny expres). Nie je teda možné použiť mesačník na bezplatnú dopravu vo vlakoch kategórie SC (Supercity Pendolino), EN (EuroNight), EC (Eurocity), Ex (Expres), R (rýchlik) a ani v regionálnych rýchlikoch kategórie RR.

V týchto typoch vlakov je však bezplatná doprava naďalej možná, avšak už nie cez mesačník, ale je potrebné si pred každou cestou zabezpečiť bezplatný jednorázový cestovný lístok. To však zrejme predĺži už aj tak dosť dlhé rady pri pokladniach na železničných staniciach.

Prečo nemôžem cestovať rýchlikom s mesačníkom?

Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) k tomuto kroku pristúpila z toho dôvodu, že počet lístkov pre bezplatných cestujúcich vo vyššie spomenutých diaľkových vlakoch je obmedzený a jediná možnosť, ako sledovať počet už vydaných bezplatných lístkov, je pomocou ich vydávania vo forme jednorázových lístkov.

To však pri mesačníkoch nebolo možné, preto sa stávalo, že niektorými vlakmi (hlavne pred a na konci víkendu) cestovalo obrovské množstvo študentov a vlaky boli preto príliš preplnené. ZSSK teda nemala ako dopredu zistiť, aký je záujem o daný vlak a teda na to nemohla reagovať pridaním ďalších vozňom v prípade potreby (resp. zastavením vydávania ďalších bezplatných jednorázových lístkov na daný vlak).

Podľa odporúčaní ZSSK majú študenti použiť lokálne, tzv. regionálne osobné vlaky a regionálne expresy (REX), keďže tie sú vraj pre prepravu študentov úplne dostačujúce, keďže podľa štatistík spoločnosti dochádzajú študenti do školy priemerne 46 kilometrov, nie sú teda odkázaní na diaľkové vlaky.

Mesačníky na dochádzanie do školy podľa štatistík používa asi 53 000 študentov, čo je asi 20% z približne 300 000 študentov, ktorí sú registrovaní v systéme bezplatnej prepravy.

Zdroj: Cestovanie rýchlikmi a EC vlakmi bude pohodlnejšie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *