Cestovanie vlakmi zadarmo počas letných prázdnin

Medzi žiakmi a študentmi sa vo veľkom množia otázky, či majú alebo nemajú nárok na bezplatné cestovanie vlakmi aj počas školských „letných“ prázdnin. Pravda je taká, že áno, žiaci a študenti, ktorí navštevujú základnú, strednú alebo vysokú školu, majú nárok na vlaky zadarmo aj počas letných prázdnin. Má to však aj výnimky a o tých si bližšie povieme v tomto článku.

Nárok na bezplatné cestovanie počas letných prázdnin totiž nemajú všetci žiaci a študenti. Výnimku tvoria absolventi, teda tí, ktorí v uplynulom školskom roku skončili štúdium na základnej alebo strednej škole, prípadne ukončili prvý či druhý stupeň vysokoškolského štúdia. Dôvodom je to, že podľa zákona sú títo mladí ľudia považovaní za študentov len do posledného dňa školského roka (u základných škôl) alebo do dňa absolvovania záverečnej skúšky (maturity, obhajoby). Následne strácajú štatút študenta a to bez ohľadu na to, či ďalej pokračujú v štúdiu (teda sú prijatí na ďalšie štúdium na inej škole alebo na ďalší stupeň štúdia na vysokej škole). Nový štatút študenta získavajú absolventi až dňom zápisu na ďalší stupeň vzdelávania.

Absolventi základných škôl

Výnimka z výnimky, aj tak by sa to dalo nazvať u žiakov, ktorí práve skončili základnú školu a stali sa teda jej absolventami. U nich neplatí to, čo bolo uvedené v predošlom odstavci. Namiesto toho platí to, že majú nárok na bezplatnú dopravu aj po skončení základnej školy a aj v prípade, že ešte neabsolvovali zápis na strednú školu. Treba však dať pozor na to, že existujú dva typy preukazov na bezplatnú dopravu – jeden pre dieťa do 15 rokov a jeden typu „žiak/študent“ a teda ak už žiak presiahol vek 15 rokov, má síce taktiež nárok na bezplatnú dopravu, no potrebuje si už vybaviť novú kartičku ako žiak/študent. Pre vybavenie tejto kartičke (preukazu) je potrebné priniesť na železničnú stanicu preukaz totožnosti, potvrdenie o návšteve školy (žiadanku) a fotografiu (2×3 cm)

Absolventi stredných škôl

Absolventi stredných škôl strácajú nárok na bezplatnú dopravu dňom ukončenia štúdia, teda dňom absolvovania záverečnej skúšky (napr. maturity). Ak je študent prijatý na vysokú školu, má nárok na bezplatnú dopravu, ale až odo dňa zápisu na štúdium na začiatku akademického roka. Počas letných prázdnin teda nemá nárok na vlaky zadarmo.

Absolvent prvého stupňa vysokoškolského štúdia

Ak študent VŠ absolvuje úspešne záverečnú skúšku (bakalársku), stráca štatút študenta a teda aj nárok na bezplatné cestovanie vlakmi. Nový nárok mu vzniká až dňom zápisu na ďalší (magisterský, inžiniersky) stupeň štúdia. Počas letných prázdnin teda nemá nárok na vlaky zadarmo.

Absolvent druhého stupňa vysokoškolského štúdia

Ak študent VŠ absolvuje úspešne záverečnú skúšku (magisterskú, inžiniersku, atď.), stráca štatút študenta a teda aj nárok na bezplatné cestovanie vlakmi. Počas letných prázdnin teda nemá nárok na vlaky zadarmo.

Nárok na bezplatnú prepravu vlakmi

Nárok na bezplatnú prepravu vlakmi Železničnej spoločnosti Slovensko (s výnimkou IC vlakov) a spoločnosti Regiojet (iba na trase Bratislava – Komárno) teda majú všetci žiaci a študenti s výnimkou absolventov, teda tých, ktorí v práve skončenom školskom roku ukončili štúdium.

Každý žiak/študent, ktorému ostáva nárok na vlaky zadarmo zachovaný aj počas letných prázdnin, však musí mať platný „preukaz na bezplatnú prepravu“, treba si teda na to dať pozor, keďže niektorí majú platnosť preukazu iba do 30. júna. Následne, ak majú naďalej nárok na bezplatnú dopravu, si musia platnosť preukazu predĺžiť, resp. požiadať o vydanie nového.

47 názorov k “Cestovanie vlakmi zadarmo počas letných prázdnin”

 1. Podľa paragrafu 150 školského zákona školský rok začína 1. Septembra a končí 31.8. nasledujúceho roka!!!! Na základe školského zákona na čo vyššie odvolávate nemáte nárok žiadať úhradu celého cestovného lístu ani od žiaka, ktorý práve končí štúdium a nastupuje na vyšší stupeň štúdia, napr. Na vš . Zãkony treba čítať celé a nie len niektoré paragrafy. Podľa toho neprãvom žiadate od študentov ponúkajú úhradu!

 2. Dobrý deň, som absolventkou strednej školy a viem, že nárok na bezplatný cestovný lístok cez prázdniny nemám, avšak by ma zaujímalo, či mám nárok aspoň na zľavu na cestovné alebo musím zaplatiť plnú sumu. Preukaz na bezplatnú dopravu sa mi viaže k už neplatnému isicu, takže ten použiť nemôžem. Vopred ďakujem za odpoveď.

  1. Môžeš si kúpiť napr. kartu Junior Railplus euro 26 (cca. 20 eur ročne) s ktorou máš 40% zľavu na cestovanie vlakmi 🙂

 3. Dobry den, preco ked som studentka 3rocnika na gymnaziu a preukaz mam platny do konca augusta, nemam bezplatne vlaky? Dakujem za odpoved

 4. Dobry den,
  Mam na vas jednu otazku:
  Ak studujem VS v zahranici, nemam este ukoncene studium a v potvrdeni o navsteve skoly mam uvedene datumy sk. roka (do 26.5.2016) s jasnou informaciou ze k 12.9.2016 nastupujem do dalsieho rocnika, s tym ze original mam riadne uradne prelozeny, mam pravo na zlavu aj v lete? (Na okienku v BA mi povedali ze nie, a z vyssie uvedenych informacii nechapem preco)

  Predom vdaka za pomoc

  1. Ak správne chápem, tak jeden akademický rok ti končí 26. 5. 2016, ďalší začína 12. 9. 2016, tak zrejme pri okienku v BA to brali tak, že medzi týmito dvoma dátumami nemáš štatút študenta. Ja sa k tomu ale neviem celkom presne vyjadriť, nie je mi jasné, či je to pokračovanie štúdia v rámci toho istého typu štúdia (bakalárskeho) alebo je ten ďalší ročník už vo vyššom stupni.

 5. Dobrý deň, v júni som mal štátnu bakalársku skúšku ale nebol som úspešný a preto som zatiaľ nestratil štatút študenta. Opravnú skúšku mám až koncom augusta. Mal by som mať teda právo stále využívať vlaky zadarmo až do toho konca augusta?

  Ďakujem

 6. Dobrý deň, mal by som otázku, pokiaľ som neuspel na štátnej skúške v júni a opravnu mám až koncom augusta a teda este stale som oficiálne neskončil prvý stupeň VŠ, platia mi vlaky zadarmo až do toho augusta?

  Ďakujem

 7. Dobrý deň,
  tento rok som zmaturoval a teda mi skončila možnosť cestovať zadarmo. Bol som prijatý na výsokú školu v Čechách, na ktorú som dňa 25.6.2016 aj zapísal. Škola mi vydala potvrdenku, že som ich študentom od tohto dňa, tj. 25.6. Mám teda nárok na bezpôatné cestovanie práve od tohto dňa?

  1. Ak vám škola vydala potvrdenie o návšteve školy na špeciálne tlačivo tzv. žiadanku, tak treba ísť na žel. stanicu a vybaviť si novú kartičku..

 8. Dobrý deň, chcela by som sa spýtať, tento rok som mala maturovať, no k maturitným skúškam ma nepripustili a maturujem až v septembri. Mám právo ne predĺženie platnosti preukazu? Za odpoveď ďakujem

  1. Ak vám dá škola potvrdenie na žiadanku, že ste počas leta ešte ich študentkou, tak myslím, že by nemal byť problém.

 9. Dobry den, dcera mala vo february 15 rokov, v maji si vybavila preukaz na vlak zdarma, lebo v auguste sa chystame do Sturova a ona aj s kamaratkami pojdu vlakom….teraz v jun skoncila zakladnu skolu…len mi prisla domov s tym, ze zadarmo to cez prazdniny neplati…tak teraz fakt neviem….skusite mi poradit? Dakujem pekne

  1. Ak má preukaz typu „Žiak/študent“ (a nie „dieťa do 15 rokov“, tak by mala mať nárok na bezplatné vlaky až do konca augusta. Za predpokladu, že jej platí preukaz dovtedy..

 10. Dobrý deň.Chcela by som sa opýtať, že keď má dieťa 6 rokov ale ešte nechodí do školy či má nárok cestovať zadarmo vlakom cez prázdniny.

  1. Áno, má nárok, stačí prísť na stanicu, predložiť fotografiu dieťaťa (2x3cm), jeho rodný list a váš občiansky preukaz. Následne mu bude vystavený „preukaz pre dieťa do 15 rokov“

 11. Dobrý deň, chcela som sa spýtať ak mám preukaz pre zákazníka a v pravo hore mám žiak/študent, no nemám tam dobu splatnosti od-do je poukaz stále platný?

 12. Dobrý deň, chcem sa spýtať podľa akého zákona strácam štatút študenta posledným dňom školského roka, prípadne dňom vykonania maturitnej skúšky, keď podľa UPSVaR som študentom do 31.8. (teda POSLEDNÝ DEŇ PRAZDNIN v danom školskom roku absolvovania strednej školy), kvôli čomu sa napríklad nemôžem zamestnať na absolventskej praxi počas prázdnin ale zároveň nemám ani vlaky zadarmo. ĎAKUJEM ZA ODPOVEĎ.

  1. Existuje viacero zákonov, ktoré posudzujú to, či máte alebo nemáte štatút študenta. Každý z týchto zákonov sa zohľadňuje v iných situáciách, pre iné účely. Každopádne, podľa zákona o výchove a vzdelávaní (Zákon č. 245/2008 Z.z) a zákona o vysokých školách (Zákon č. 131/2002 Z.z.) prichádzajú študenti o status študenta absolvovaním záverečnej skúšky a podľa týchto dvoch zákonov sa riadia aj bezplatné vlaky. Čiže akonáhle študent zmaturuje alebo absolvuje na VŠ záverečnú skúšku, od ďalšieho dňa už nie je pre účely bezplatnej prepravy študentom.

 13. Dobrý deň,

  chcel by som sa spýtať, ak som absolvent strednej školy, a na kartičke mám napísané, že platí až do 31.8.2016, tak stále platí a môžem ju využiť, alebo je už neplatná a pri kúpe lístka ju nebudem môcť použiť?

  1. Predkladáte pri ceste vlakom ISIC alebo iný preukaz s čipom? Lebo čip už môže mať po maturite deaktivovaný štatút študenta, čiže už vám to vo vlaku neukáže, že ste študent..

 14. Dobry den, dcera ma platny preukaz do 30.6.2016 a dovtedy mala skolu aj ukoncit, avsak bola ucastnickou dopravnej nehody a je dlhodobo PN, je predpoklad ze od buduceho tyzdna by uz mohla ist do skoly, ale bude musiet cestovat (hlavne na prax) aj cez letne prazdniny a skusky pravdepodobne absolvuje az v septembri 2016…je mozne predlzit aj v tomto pripade platnost preukazu a cestovat zadarmo do septembra alebo nie?a ak ano co k tomu potrebujeme?potvrdenie zo skoly,od lekara? Dakujem za odpoved, radu…

  1. Zrejme by malo na predlženie platnosti preukazu stačiť potvrdenie o návšteve školy, ak jej ho škola bude ochotná vydať, keďže svojim spôsobom už pravidelne každý deň školu navštevovať nebude, čiže už nebude priamo študentkou denného štúdia. No každopádne, ak jej škola vydá potvrdenie o návšteve školy (na tlačive od ZSSK, tzv. „žiadanke“), tak by nemal byť problém s predĺžením platnosti preukazu.

 15. Dobrý den,
  je zde jasně napsáno, že pro absolventy prvního stupně vysokoškolského studia v období letních prázdnin nemůže být sleva uplatněna. Pokud ale máme na škole zápis do navazujícího magisterského studia již koncem června, podle českých zákonů máme stále status studenta. Nedá se tedy na Slovensku využít cestování vlakem zadarmo o letních prázdninách, když budu mít status studenta a potvrzení, že jsem student i pro následující akademický rok? Děkuji za odpověď

 16. Dobry den,
  ja by som sa chcel opytat, ak som maturant dokedy pre mna plati bezplatne cestovne, pretoze mne na karte pise do 31.5 lenze vsetkym mojim spoluziakom pise, ze az do 30.6. Netusim preco len mne dali do tohto datumu.
  A este jedna otazka. Ak moj brat stratil ten preukaz, kolko bude platit za stratu+vybavenie noveho preukazu?

  1. Poplatok za vydanie náhradného preukazu na bezplatné cestovanie je myslím 3 eurá.

   Vy máte nárok na bezplatné cestovanie do dňa maturitnej skúšky. Akonáhle úspešne zmaturujete, prestávate byť študentom a teda už nemáte nárok na bezplatné vlaky. Ak však máte na preukaz platnosť len do konca mája, tak platí len dovtedy…

 17. Dobrý deň, ak som medzi 2. a 3. ročníkom vysokoškolského štúdia (čiže nie som absolventom), platí mi bezplatná doprava aj v septembri? Pretože zápis do tretieho ročníka budem mať až 16.9. a vtedy nám prolongujú ISIC na ďalší akademický rok. Zaujíma ma, či môžem cestovať zadarmo od 1.9. do 16.9.

  Ďakujem za odpoveď.

  1. Ak máte preukaz na bezplatné cestovanie platný aj v septembri, tak áno, môžete cestovať zadarmo. Ak nie, musíte počkať na prolongáciu ISICu a následne vybavenie si nového preukazu..

 18. Dobrý deň, chcel by som sa opýtať na jednu vec. Vyššie sa píše, že „Ak študent VŠ absolvuje úspešne záverečnú skúšku (bakalársku), stráca štatút študenta a teda aj nárok na bezplatné cestovanie vlakmi. Nový nárok mu vzniká až dňom zápisu na ďalší (magisterský, inžiniersky) stupeň štúdia. Počas letných prázdnin teda nemá nárok na vlaky zadarmo.“

  Čo ale v prípade, že študent je do ďalšieho stupňa štúdia riadne zapísaný od polovice júna?

  1. Ak je študent schopný doložiť štúdium na VŠ, napr. potvrdením o návšteve školy v nasledujúcom akademickom roku alebo platnou ISIC kartou, môže si vybaviť novú kartičku na bezplatné cestovanie..

   1. Uchádzač o štúdium, ktorý mal zápis pred septembrom, sa stáva študentom až začiatkom nového akademického roka, čiže najskôr 1. 9. Potvrdenie o návšteve školy hovorí iba o tom, že už je zapísaný, ale štatút študenta ešte nemá.

 19. Dobrý den,

  Chtěl bych se zeptat, jak je to s cestováním zdarma po Slovensku pro studenta z ČR. Ze žádanky mi není jasné, zda toto platí pro mě i v případě cca týdenního výletu (samozřejmě dodržení vyzvedávání bezplatných jízdenek atd.), či je to pouze na dojíždění mezi vypsanými stanicemi. Dále bych chtěl ještě vědět, zda stačí se zaregistrovat přes internet a nic víc nepotřebuju (ISIC mám), nebo zda je potřeba od školy vyplněný a podepsaný papír odevzdat na Slovenské železniční stanici. Můj poslední dotaz směřuje k využití cestování po Tatrách (TEŽ), což jsem se dočetl, že by též mělo být bezplatné.

  Předem děkuji 🙂

  1. Dobrý deň,

   ak máte platný ISIC, mala by stačiť registrácia cez internet.

   Následne po prevzatí preukazu na bezplatné cestovanie môžete cestovať neobmedzený počet ciest – stačí si len zakúpiť bezplatný lístok.

   Cestovať zadarmo (s bezplatným lístkom) môžete aj v rámci TEŽ.

 20. Dobrý deň. Chcela by som sa informovať, či by som si mohla vybaviť zadarmo vlaky aj keď necestujem do školy vlakom.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *