Akými vlakmi je možné cestovať zadarmo

Bezplatná preprava vlakmi na Slovensku neplatí pre všetky typy vlakov a ani pre všetkých dopravcov. Týka sa totiž len vlakov prevádzkovaných v takzvanom verejnom záujme. Medzi takéto vlaky patria vlaky všetkých kategórií prevádzkovaných Železničnou spoločnosťou Slovensku (ZSSK) s výnimkou InterCity (IC) vlakov jazdiacich na trase medzi Bratislavou a Košicami. Cestovanie zadarmo sa teda týka všetkých ostatných kategórií vlakov, teda osobných vlakov (Os), zrýchlených vlakov (Zr), regionálnych expresov (Rex), rýchlikov (R), expresov (Ex) a vlakov EuroCity (EC). V prípade medzinárodného vlaku (vlaku smerujúceho z/do inej krajiny, napr. do Českej Republiky alebo do Maďarska) platí možnosť cestovať zadarmo len na slovenskom úseku trasy (teda len v rámci slovenského územia).

Cestovanie vlakmi zadarmo platí aj pre vlaky spoločnosti Regiojet jazdiace na trase medzi Bratislavou a Komárnom. Netýka sa to zatiaľ vlakov na trase medzi Bratislavou a Košicami, resp. Košicami a Prahou, keďže sa jedná o komerčné vlakové spojenia neprevádzkované vo verejnom záujme (teda bez dotácii štátu). Bezplatné cestovné lístky neplatia ani pre dopravcu Leo Express, ktorý od 14. decembra 2014 prevádzkuje jeden nočný pár vlakov medzi Košicami a Prahou.

Obmedzenia cestovania vlakmi zadarmo

Vzhľadom na nárast počtu cestujúcich vďaka možnosti bezplatného cestovania vlakmi zaviedla Železničná spoločnosť Slovensku (ZSSK) niekoľko opatrení obmedzujúcich cestovanie vlakom zadarmo. Najdôležitejšie je obmedzenie platnosti cestovného lístku:

 • u vlakov regionálnej dopravy (osobné vlaky a regionálne expresy s výnimkou medzinárodných regionálnych expresov z Bratislavy do Viedne) a u diaľkovej dopravy prostredníctvom zrýchlených vlakov (Zr) sú cestovné lístky viazané na konkrétny deň a trasu, čo znamená, že cestujúci s takýmto cestovným lístkom môže využiť ktorýkoľvek z uvedených typov vlakov v čase platnosti cestovného lístka (v daný deň). Nie je teda viazaný na žiaden konkrétny spoj.
 • u vlakov diaľkovej dopravy, teda u rýchlikov (R), expresov (Ex), vlakov EuroNight (EN), EuroCity (EC) a SuperCity (SC) sú cestovné lístky viazané na konkrétny deň a konkrétny spoj/spoje, čo znamená, že je cestovný lístok vždy určený na konkrétny vlak, napr. na rýchlik z Košíc do Bratislavy s odchodom z Košíc o 6:14 ráno

58 názorov k “Akými vlakmi je možné cestovať zadarmo”

 1. Je potrebné po 31.12.2016 si vybaviť nový preukaz na bezplatnú prepravu, keď som mal doteraz preukaz bez fotografie ? Ďakujem

 2. Prosim o informieren ci studenti z EU statov cestuju na slovensku taktiez zdarma.ak ano ako kde da musia zaregistrovat.dakujem

  1. áno, môžu cestovať zadarmo, stačí si vybaviť preukaz na bezplatné cestovanie na železničnej stanici a doložiť potvrdenie o návšteve školy, ideálne v slovenskom jazyku

 3. Dobry den, platí cestovanie pre študentov zadarmo aj cez vikendy?
  A je potrebny k cestovaniu jegiojetom platný preukaz, resp. plátna IC karta??

 4. Dobry som studentka a mam studenstku karticku na vlaky zadarmo a chcela som sa opytat ci mi to platí aj na spojenie vlakov EC z Popradu do Kosic vopred dakujem

   1. Dnes som išiel z BA do SA rýchlikom. Platil som polovičný lístok, napriek tomu že som študent. Pokladníčka mi povedala:“už nie je zadarmo“

    1. Áno, je to možné. Na každý rýchlik je obmedzený počet bezplatných lístkov pre študentov a dôchodcov, takže zrejme už bol vyčerpaný limit a v takom prípade už proste bezplatné lístky dostupné nie sú a každý študent aj dôchodca si musí kúpiť riadny lístok.

 5. Mám preukaz na bezplatnu prepravu dôchodcu , ked chcem cestovať IC vlakom mám narok na nejaku zľavu z cestovnáho alebo je tam nejaký doplatok? dakujem za odpoveď

  1. Neviem, ako je to v prípade nových IC vlakov, ktoré pred pár dňami začali fungovať, no v minulosti to myslím bolo tak, že pri IC vlakoch nebolo možné využiť bezplatnú prepravu, ani za doplatok… predpokladám, že je to tak aj teraz, takže si musíte kúpiť normálny lístok.. alebo cestovať bežným rýchlikom.

 6. Ahoj, chcem sa spytat ci preukaz na cestovanie zadarmo plati pri kupe listka v cechach? Respektive na ceste praha – bratislava. A ak nie, je ina zlava pre cestovanie studentov z ciech na slovensko?

 7. som predcasny dochodca a chcem ist na letecke dni na Sliac dna27 08 2016 zo Surany (R. TAJOV) a ten isty den sa vratit zo Sliac(R. Slatina, Vojsin alebo Horehronec) v akom predstihu si mozem kupit bezplatny listok tam aj spet

  1. Lístok si môžete „kúpiť“ už aj teraz, ideálne čo najskôr, keďže v rýchlikoch je obmedzený počet lístkov pre bezplatných cestujúcich a môžu sa minúť. Preto je vhodné si cestovný lístok zadovážiť čo najskôr.

 8. Dá sa prosím Vás vymeniť zakúpený bezplatný lístok aj s miestenkou na neskorší odchod??? Zajtra ráno z Ružomberka do Košíc.

 9. Dobrý večer

  Mám kartičku pre študenta do 26 r. a chcel by som sa opýtať, či sa dostanem ešte z Lučenca do Bratislavi zadarmo.
  Niečo som počul že sa neda, chcel by som mat vtom jasno 🙂

  ďakujem pekne,

  1. Ak si ešte študent a máš vybavený preukaz na bezplatné cestovanie, tak sa to dá.. ale ak si už doštudoval, tak už nemáš nárok na bezplatné vlaky.

 10. Dobrý deň chcem sa spýtať mám ISIC teda zľavu na cestovne.
  Tento mesiac budem cestovať z Maďarského mesta do Maďarského, mám nárok na prepravu zadarmo???
  Resp. ak nie, kde sa dajú kúpiť lístky na vlak v inom štáte ? 🙂
  Ďakujem …

  1. Bezplatné vlaky platia len na Slovensku, v Maďarsku už samozrejme nie. Lístok sa dá určite kúpiť online na webe maďarských železníc.

 11. Dobrý deň, ak budem cestovať 20.7.2016 z Bratislavy do Žili a mám zadarmo kartičku študent budem môcť ísť celú trasu zadarmo aj keď pojdem napríklad rýchlikom?

  1. Áno, ak si „kúpite“ bezplatný lístok na daný rýchlik. Ale pozor, odporúčam obstarať si lístok čo najskôr, keďže počet bezplatných lístkov na rýchliky je obmedzený a môže sa stať, že v danom rýchliku budú bezplatné lístky vypredané a budete si musieť normálne kúpiť lístok za peniaze.

 12. Dobrý deň chcel by som sa opýtať na EN (Euro Night) vlak z Ostrava-Svinov do Budapešť-Keleni pu. , som študent (bezplatná doprava), takže to znamená že cestu cez Slovensko mám zadarmo ?

 13. Dobrý deň keď som držiteľka preukazu na cestovanie zadarmo(študent), tak keď chcem ísť zo Žiliny do Ostravy tak bezplatné cestovanie budem mať len po Čadcu ? A českú časť cesty si budem musieť zaplatiť ?

 14. Dobrý deň. Chcel by som sa spýtať, že mám preukaz pre ŽIAKA/ŠTUDENTA a že či sa dá aj cez leto cestovať rýchlikom R 843 Krivín. Z Bratislavy do Banskej Bystrice a naspäť?

 15. Dobry den, som dochodkyna a cestovala som s priatelkou do kupelov rychlikom z Bratislavy. Pri okienku nam nechceli vydat bezplatne listky, vraj su uz vsetky vyminute. Nikde som sa nedocitala, ze na vlaky sa vydava len obmedzeny pocet bezplatnych listkov. Inak by sme si ich obstarali v predstihu. Hoci mame vybavene preukazy, museli sme si zakupit cestovne listky za plnu sumu. Bol postup predavajucej spravny?

  1. Áno, bol. U rýchlikov je len obmedzený počet lístkov určených pre bezplatných cestujúcich. Keď sa tento počet vypredá, už nie je možné získať ďalšie lístky zadarmo – čiže musíte si zakúpiť buď klasický platený lístok alebo cestovať iným vlakom.

 16. Dobrý deň
  Prosím vás aké sú povinné doplatky
  Bezplatné cestovanie na vlaky euro night (en)-super city ( sc )-euro city (ec) ?
  A sú povinné aj miestenky aj keď idem len v rámci Slovenskej republiky ?

  1. Dobrý deň,

   pri vlakoch EC (EuroCity) sa k bezplatnému cestovnému lístku dopláca 1 euro, s výnimkou detí do 6 rokov a žiakov ZŠ, ktorí nepriplácajú nič). Pri vlakoch SC (Pendolino) sa dopláca 5 eur.

   Čo sa týka miestenky, tá nie je u väčšiny vlakov povinná, výnimkou je napr. SC Pendolino, ktorý je povinne miestenkový.

 17. Mám průkaz na bezplatné cestovné po SR. Cestuji v noci z Č.Třebové do Košic – vlak -EN 443 Bohemia
  Český lístek bych si zakoupila jen do Púchova. A od Púchova bych si zakoupila přes internet bezplatný lístek do Košic na noční lůžkový vlak? Lůžko si samozřejmě zaplatím..
  Děkuji za odpověď.

 18. Ako si mám kúpiť cestovný lístok Bratislava – Praha a späť ak mám dôchodcovskú preukážku? Do Kútov by to malo byť zadarmo a čo ďalej? Poprípade, že si budem kupovať lístok v Prahe do BA ako postupovať? Asi to bude zaujímať aj viacerých. Ďakujem.

  1. Najlepšie vám poradia pri okienku na železničnej stanici, no predpokladám, že pri kúpe lístka v BA vám vydajú lístok, v ktorom bude zohľadnené to, že v časti trasymedzi BA a Kútmi máte bezplatné cestovanie. Čo sa týka kúpy lístku v Prahe, tak k tomu vám neviem poskytnúť žiadne informácie, netuším, či dokážu pracovníčky na nádraží v Prahe zohľadniť to, že máte na území SR vlaky zadarmo.

 19. Dobrý deň, chcem sa spýtať, či aj na EN (Berlin-Budapesť) plati bezplatná preprava na úseku Bratislava a Nové Zámky. Ďakujem za odpoveď 🙂

 20. Dobrý, ja sa chcem spýtať, som študentka.. a že či bezplatná preprava platí aj pre vlaky ktoré majú označenie Rex. Za odpoveď ďakujem 🙂

  1. Áno, samozrejme. Bezplatná doprava vlakmi platí pre tieto kategórie vlakov: osobné vlaky (Os), regionálne expresy (Rex), zrýchlené vlaky (Zr), rýchliky (R) a expresy (Ex) a vlaky EuroCity (EC). Neplatí pre IC vlaky (ZSSK ani Regiojet)

 21. Dobry den mam prozbu v stredu 11.11 idem z popradu do bratislavy okolo 6 rano chcem sa opytat ci sa da dat zlava ked idem len na trening. Do Bratislavy dakujem z pozdravom krasny den vam prajem

  1. Nezáleží na tom, kvôli čomu cestujete – dôležité je, aby ste mal vybavený preukaz na bezplatné cestovanie. Ak ho máte, nikto neskúma, kam a kvôli čomu cestujete.

 22. Dobrý deň!
  Akým spôsobom zabezpečiť bezplatnú prepravu žiakov na tatranskej železnici, ak sú týždeň ubytovaní na mieste, kde síce je zastávka, ale lístky sa na nej nepredávajú? Ďakujem

  1. Bezplatná preprava na tatranských železniciach sa uskutočňuje len preukázaním o nároku na bezplatnú prepravu, nepotrebujete lístok.

 23. Akým môžem cestovať vlakom,keď mám preukaz pre poberateľa dôchodku do 62 rokov a potrebujem sa dostať do Košíc dopoludnia.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *