Otázky a odpovede o bezplatnom cestovaní vlakom

Upozornenie: táto webová stránka nepatrí Železničnej spoločnosti Slovensko a teda informácie uvedené v tomto článku sú podávané bez záruky.

TIP: chcete cestovať zadarmo vlakmi aj počas letných prázdnin? Máte na to nárok? Prečítajte si článok odpovedajúci na to, ktorí žiaci a študenti môžu cestovať vlakmi bezplatne počas letných prázdnin.

Ako dlho trvá vybavenie preukazu pre bezplatné cestovanie?

Vybavenie preukazu pre bezplatné cestovanie je pomerne rýchle a závisí od vybavenia železničnej stanice, na ktorej budete preukaz vybavovať. Ak sa bude jednať o stanicu so špeciálnym okienkom označeným „Komplexné vybavenie cestujúcich“, preukaz vybavíte najrýchlejšie – zvyčajne do piatich minút. V prípade, že sa bude jednať o menšiu stanicu bez tohto špeciálneho okienka, stačí ak podáte žiadosť o vydanie preukazu a preukaz vám bude doručený na danú železničnú stanicu do 3 pracovných dní od podania žiadosti.

Kde si môžem vybaviť preukaz pre bezplatné cestovanie?

Preukaz pre bezplatné cestovanie si môže každý záujemca vybaviť na ktorejkoľvek železničnej stanici na Slovensku. Stačí prísť k „okienku“ s potrebnými dokladmi (viď Podmienky pre cestovanie vlakmi zadarmo) a povedať zamestnancovi Železničnej spoločnosti Slovensko, že máte záujem o bezplatné cestovanie.

Aké doklady potrebujem pre vybavenie preukazu na bezplatné cestovanie

To, aké doklady záujemca potrebuje predložiť pri vybavovaní preukazu, závisí od toho, do akej skupiny cestujúcich záujemca patrí. Iné doklady potrebujú študenti, iné dôchodcovia. Prečítajte si bližšie informácie o podmienkach a možnostiach získania preukazu pre bezplatné cestovanie.

Som výsluhový dôchodca. Tiež môžem cestovať vlakmi bezplatne?

Nie, žiaľ nie. Výsluhoví dôchodcovia sú jedinou skupinou predčasných dôchodcov, ktorých sa možnosť bezplatnej prepravy vlakmi netýka, keďže sa podľa zákona nejedná o skupinu obyvateľov, ktorým je dôchodok vyplácaný na základe sociálneho zabezpečenia.

Môžem bezplatne cestovať aj vo vlaku InterCity?

Nie, bezplatné cestovanie vlakmi na Slovensku sa netýka komerčných vlakov, teda vlakov, ktoré nie sú prevádzkované v takzvanom verejnom záujme. InterCity vlaky patria medzi vlaky prevádzkované na komerčnom princípe a nie sú dotované štátom.

Dostanem k bezplatnému lístku aj bezplatnú miestenku?

Nie, bezplatne dostanete iba samotný cestovný lístok. Miestenka nie je súčasťou cestovného lístku, jedná sa o nadštandardnú službu, za ktorú sa platí príplatok, ktorého výška závisí od kategórie vlaku (osobný vlak, rýchlik, atď.)

Platí možnosť cestovania zadarmo pre prvú aj druhú vlakovú triedu?

Nie, možnosť cestovania vlakom zadarmo platí len pre druhú vlakovú triedu. V prípade záujmu cestovať v prvej triede si musíte zakúpiť klasický platený lístok do prvej triedy.

Kto každý môže cestovať vlakmi zadarmo?

Vlakmi na Slovensku môže od 17. novembra 2014 cestovať zadarmo (bezplatne) každý obyvateľ nielen Slovenska, ale aj ktorejkoľvek z krajín Európskej únie, ktorý patrí do jednej z týchto skupín:

 • dieťa vo veku do 6 rokov,
 • žiak vo veku do 15 rokov,
 • študent vo veku do 26 rokov,
 • predčasný dôchodca do veku 62 rokov (s výnimkou výsluhového),
 • starobný dôchodca vo veku nad 62 rokov.

Prečítajte si podrobnejšie informácie, aké podmienky pre bezplatné cestovanie musí splniť každý z týchto záujemcov.

 

Upozornenie: táto webová stránka nepatrí Železničnej spoločnosti Slovensko a teda informácie uvedené v komentároch nižšie sú podávané bez záruky.

TIP: ako si predĺžiť študentský preukaz na vlaky zadarmo

Ak si študent a chceš sa niečo spýtať, tak sa pýtaj na tejto špeciálnej stránke: informácie pre študentov o cestovaní vlakmi zadarmo.

365 názorov k “Otázky a odpovede o bezplatnom cestovaní vlakom”

 1. Mám preukaz na bezplatné cestovanie vlakom – starobný dôchodca, na ktorých lanovkách v Tatrách sa dá cestovať zadarmo?

  1. Lanovka myslím nie je vlak 🙂 bezplatné cestovné platí pre bežné vlaky + vlaky tatranských železníc a ozubnicovej železnice.

 2. Dobrý deň.
  Vzhľadom už na opakujúcu sa situáciu s nemožnosti dostať bezplatný cestovný lístok pre dôchodcov a to konkrétne na trase rýchlika z Bratislavy na Zvolen mi boli u pokladni podávané informácie, že už sú bezplatné cestovné lístky vypredané a tak som si musel lístok kúpiť. V predchádzajúcom vyjadrení zo dňa 20. 11.2016 Admin. vysvetlil, že je to z dôvodu, aby mali platiaci cestujúci dostatok miesta na cestu vo vlaku. Keď že som cestovať musel, som si lístok zaplatil a čo som pri prechádzaní vozňov zistil, vlak bol obsadený max. z 20% a z toho bolo 13 dôchodcov, čo bolo platiacich v celom vlaku cca 50 cestujúcich, čo by sa dalo do jedného vagónu. Teda sa pýtam Admin. a vlády SR prečo verejnosť klamete o bezplatnom cestovaní dôchodcov a naviac údajne v roku 2017 sa počet bezplatných cestovných lístkov je opäť obmedzenejší a je viacej ako isté, že obmedzenia v budúcnosti budú pokračovať až na počet 1 ks bezplatného lístka. ŽSR preprava dôchodcov nestojí prakticky žiadne náklady, až na vytlačenie bezplatného cestovného lístka. Nezdá sa vám a p. Ficovi, že by bolo na čase sa prestať chvastať o bezplatnom cestovaní dôchodcov a podávať pravdivé informácie?

  1. Otázku odporúčam smerovať na Železničnú spoločnosť Slovensko, táto webová stránka nie je oficiálnou stránkou železníc, nemá s vládou ani železničnou spoločnosťou nič spoločné a informácie poskytuje bez záruky a nemá ani vplyv na množstvo bezplatných lístkov dostupných pre študentov a dôchodcov.

 3. Dobrý večer,
  mám vybavenú kartičku na bezplatné cestovanie, avšak cez kartičku ISIC, ktorá sa mi nedávno stratila.. chcem sa opýtať či sa dá vybaviť si novú kartičku na bezplatné cestovanie keď už nemám ISIC..

  1. Nie, bezplatné cestovanie je iba na Slovensku…

   (resp. nie je bezplatné, keďže ho platí štát a teda všetci občania zo svojich daní, prípadne si na bezplatné vlaky štát požičia zo zahraničia a potom trpko spláca aj s úrokmi…)

 4. Prosim vás kncom nov.2016 mi vyprší rok na používaníe cez.vlakom zadarmo.,idem si obnoviť,musim ísť opäť na soc.poistovnu pre doklad,o Cid,mam 60 rokov

 5. Stratila som preukaz na cestovanie. Nemám ešte 62 rokov.Potrebujem znovu potvrdenie od sociálnej poisťovne?
  Mária

  1. Nemalo by byť treba, stačí prísť na žel. stanicu a povedať, že ste preukaz stratila, vystavia vám nový za poplatok myslím 3 eurá.

 6. Stratila som kartičku. Som dôchodkyňa, ale nemám 62 rokov.
  Potrebujem okrem fotky aj potvrdenie od social.poisťovne, sú tam poplatky? Ďakujem Mária

 7. Ak cestujem zo Vsetina vlakom Praha -Zilina -Zvolen,do Ziliny a tam pokracujem do PP.Kde si mozem zakupit bezplatny listok,dochodca,ked budem mat len po hranicu Ciech?Vo vlaku?Dakujem

 8. Dobrý deň, chcela by som sa opýtať ako to funguje s prestupovaním vo vlakových staniciach. Povedzme že cestujem z Vrútok do Nitry a prestupujem približne dvakrát. Musím si zakaždým kúpiť lístok na bezplatnú prepravu v tom danom meste kde prestupujem alebo keď si vo Vrútkach na stanici vypýtam lístok do Nitry tak mi platí aj na osobáky aj na rýchlik? Ďakujem

  1. Isic platý aj na rychlik skušal som to! Aj osobáky! a všetko máte zadarmo stačí si len povedať o lístok kam tam a mať u seba isic

  1. Farebná by bola lepšia… no každopádne treba fotografiu:

   aktuálnu a nepoužitú,
   profesionálnu (dostatočne jasnú a zreteľnú), aby zobrazená osoba bola identifikovateľná,
   vyobrazená z čelného pohľadu,
   bez pokrývky hlavy
   bez pozadia.

 9. Zdravím, chcel by som cestovať za bratom do českej republiky, do Litvinova. Môžem absolvovať celú cestu zadarmo. Ak nie tak ako mam postupovať pri kúpe lístka

  1. Lístok zadarmo máte len v rámci SR, čiže by ste si mal najprv „kúpiť“ lístok z vašej stanice do poslednej stanice v rámci územia SR (teda po hranicu) a potom z nej už klasický platený lístok, ktorý bude vlastne platiť pre cestu v rámci ČR.

 10. Cestovala som z Bratislavy vydali mi listok bezplatny na rychlik aj ked som uviedla cas na iny spoj. Vo vlaku sprievodca ziadal 3 eura za novy listok.Mam chybu ja alebo pracovicka pri vydani listka.Dakujem.

 11. Dobrý deň, v júni som sa zaregistroval ako dôchodca na bezplatné cestovanie a zakúpil som si lístok cez NET. Odvtedy som necestoval. Niekam som si však založil prihlasovacie údaje (prihlasovacie meno, mail + heslo). Dajú sa tieto údaje nejak vyžiadať /systémom „zabudol som heslo“, bežným na portáloch/, alebo sa musím zaregistrovať znovu? Ďakujem.

 12. Chcem sa opýtať, keď budem ako dospelá osoba sprevádzať detí od 6 do 15 rokov / sú to deti školské , ja som ich učiteľka/ vlakom, ktoré majú preukaz na bezplatnú prepravu , koľko detí môžem sprevádzať naraz a aké potvrdenie na to potrebujem predložiť pri zakúpení lístkov pre tieto deti. Ďakujem

 13. Zdravím vás.
  Chcem sa spýtať či je nejako obmedzený počet cestovných lístkov pre študentov, ktorý cestujú vlakom do školy. Pretože mám syna a dcéru čo cestujú každú nedeľu na internát a keď si objednávajú lístok cez internet, alebo si ho priamo idú kúpiť na pokladňu tak im pracovník povie , že sa už lístky zadarmo vypredali. Ak môžete tak nám to prosím objasnite ako to vlastne funguje.

  1. Áno, v každom rýchliku je obmedzený počet lístkov určených pre bezplatných cestujúcich z dôvodu, aby sa do toho rýchliku dostali aj ľudia, ktorí si musia za lístok platiť. Inak by sa tam nezmestili, lebo by bol plný študentov 🙂

 14. Čo je na tom pravdy, že platnosť preukazov na bezplatnú prepravu pre dôchodcov sa týmto rokom končí a od roka 2017 bude potrebné si vybaviť nový preukaz?

 15. Dobrý deň,
  som štvrtáčka a kartička mi platí do 30.6. 2017. Chcela by som pokračovať na VŠ, takže ak chcem cestovať zadarmo vlakom cez prázdniny potrebujem potvrdenie o návšteve školy z VŠ?

  1. Áno, lenže je nepravdepodobné, že vám VŠ dá potvrdenie skôr ako v deň zápisu na štúdium.. a zápis väčšinou býva až na konci prázdnin…

 16. Dobrý den, ak sa smiem spýtat tak ked chcem dcere vybavit vlakovu preukážku tak ma tam prist aj ona alebo staci ak tam pridem len aj s jej dokladmi?
  Vopred ďakujem za odpoved.

  1. Ak má viac ako 15 rokov, tak lepšie keby prišla priamo ona… no skúste to aj bez nej, záleží od pani pri okienku 🙂

 17. Dobrý deň, chcem sa opýtať ked som stratila starú katričku na vlak a dala som si spraviť novú a to staru mi stopli že nešla a dali mi nato tú novú kartičku. A teraz sa stala taka vec že som stratila tu novú ale našla som som tu stárú pojde to ?? Veľmi dakujem za odpoved

 18. Chcela by som sa opýtať, skončila som 3. ročník na SŠ a idem do 4. ročníka. Doma mám žiadanku na vydanie preukazu potvrdenú pečiatkou aj podpisom školy, že som študent. Žiadanku som si dala potvrdiť 10.12.2015, ale kartičku som si potom už nevybavovala. Môžem použiť túto žiadanku na vybavenie kartičky aj keď sú prázdniny a dátum je vyše pol roka starý? Na žiadanke je uvedené, že som žiačkou 3. ročníka a dĺžka štúdia je 5 rokov – čiže nemôžem byť absolventom školy.

  1. Tak to je ťažká otázka, každopádne myslím, že problém tam asi bude kvôli tomu starému dátumu. Síce dĺžka štúdia je 5 rokov, no to ešte neznamená, že tú strednú školu neukončíš skôr (aj takí sa nájdu), čiže to potvrdenie o návšteve školy by malo byť čo najaktuálnejšie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *