Kto môže cestovať vlakom zadarmo

Cestovať vlakmi zadarmo môžu vybrané sociálne nižšie postavené vrstvy obyvateľov, konkrétne sa jedná o:

 • deti do 6 rokov
 • žiaci od 6 do 15 rokov
 • študenti od 15 do 26 rokov
 • dôchodcovia vo veku do 62 rokov poberajúci dôchodok na základe zákona o sociálnom zabezpečení (predčasní dôchodcovia, invalidní dôchodcovia a iní)
 • dôchodcovia vo veku nad 62 rokov (starobní)

Záujemca o cestu vlakom zadarmo sa však musí pred prvou cestou vlakom registrovať v pokladniciach Železničnej spoločnosti Slovensko (ZSSK) na železničnej stanici a získať tak špeciálny preukaz potvrdzujúci oprávnenie cestovať vlakmi zadarmo. Výnimkou sú malé deti do 6 rokov, ktoré pre cestu vlakom nepotrebujú žiaden preukaz a ani cestovný lístok (cestujú zadarmo). Bližšie informácie o podmienkach registrácie pre cestovanie vlakmi zadarmo.

Cestovanie vo vlakoch zadarmo sa netýka výsluhových dôchodcov vo veku do 62 rokov, keďže sa podľa stanoviska Ministerstva dopravy nejedná o sociálne slabšiu skupinu obyvateľstva.

 

 

13 myšlienok na “Kto môže cestovať vlakom zadarmo”

 1. Dobrý deň, chcem sa spýtať či na cestovanie vlakom zdarma majú nárok aj poberatelia čiastočného invalidného dôchodku. ďakujem Fird

 2. Dobrý deň,

  zdá sa, že áno. V prípade, že poberáte invalidný dôchodok (aj keď iba čiastočný), máte právo na bezplatne cestovanie vlakmi. Stačí si vybaviť preukaz a pri okienku na stanici predložiť potvrdenie zo sociálnej poisťovne o poberaní invalidného dôchodku.

 3. Dobrý deň, ja by som sa chcela spýtať, či môžu zdarma cestovať aj českí študenti nad 15 rokov, ktorí ale neštudujú na Slovensku. Ďakujem

  1. Áno, môžu, za predpokladu, že si vybavia preukaz na bezplatné cestovanie (treba predložiť nejaký školou potvrdený doklad dokazujúci štúdium alebo ISIC kartu).

 4. Dobrý deň,
  chcem sa opýtať, či potrebujú preukaz aj žiaci 1. stupňa, ktorí by cestovali ako skupina v sprievode pani učiteliek. Či by nestačil menný zoznam žiakov. Ide o jednodňový výlet. V blízkosti našej školy totiž nemáme možnosť vybaviť si takéto preukazy, nakoľko železnicu zrušili. Ďakujem.

  1. Na to vám žiaľ neviem odpovedať. Mám informáciu platnú len pre druhý stupeň ZŠ (skúsenosť známej) a tam to bolo tak, že žiaci potrebovali vybavený preukaz na bezplatnú dopravu, aj keď išlo o jednodňový výlet.

 5. Chcem cestovat s detmi vlakom z Košíc do Tatrannskej Lomnice.Majú deti cestovanie vlakom zdarma?Deti majú 17,16,15 rokov.Dakujem

  1. Dobrý deň,

   ak im vybavíte príslušné preukazy na bezplatné cestovanie (na železničnej stanici), tak áno, aj keď v tomto čase to asi veľmi nevybavíte, keďže budete potrebovať potvrdenia o návšteve školy a k tým sa asi teraz cez prázdniny dostanete len veľmi veľmi ťažko.

 6. dobry deň ja som sa chcel spitat plati to tiez tak ked som uz višiel teras v júni školu mam strednu mohol bi som cestovat zadarmo ?

 7. dobrý deň,
  som inv. dôchodca do 62 rokov a mam preukaz na bezplatné cestovanie, ale menila som občiansky preukaz, musím si znovu vybavovať aj nový preukaz na bezplatné cestovanie?
  ďakujem za info

  1. Neviem celkom presne, ako vyzerá preukaz na bezplatné cestovanie tohto typu (pre dôchodcov do 62 rokov), nemal som ho ešte v ruke… no predpokladám, že ak tam nemáte uvedené číslo občianskeho preukazu, tak si nový preukaz nemusíte vybavovať… no ak tam číslo občianskeho preukazu máte, tak zrejme bude treba vybaviť nový preukaz na cestovanie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>